You are here: Members > Shri P.K. KUNHALIKUTTY

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 
Shri. P.K. KUNHALIKUTTY
             

Telephone Numbers

 

   Residence      :  0483-2734361, 0483-2735741  

   Office            :   0471-2333059, 0471-2332700

   Mobile           :   9495866600

   Email.            :   minister-industry@kerala.gov.in 

P.K. KUNHALIKUTTY

[M.L. Vengara]

Minister for Industries and Information Technology 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.

Portfolios

Industries (Including Industrial Co-operatives), Commerce, Mining and Geology, Handlooms and Textiles, Information Technology, Wakf and Haj Pilgrimage

 


 

P R O F I L E

 

Son of Shri. Mohammed Haji and Smt. Fathima Kutty; born at Oorakam on 1st June 1951; B.Com., P.G. Diploma in Business Management; Social Worker.

Entered politics through Muslim Students Federation (M.S.F.); served as Kerala State Treasurer, M.S.F. and Secretary of the Farook College Union; Chairman, Malappuram Municipality in 1980; Minister for Industries and Social Welfare from 21st June 1991 to 22nd March 1995 in K. Karunakaran Ministry and continued as Minister for Industries and Municipalities from 22nd March 1995 to 20th May 1995 in A. K. Antony Ministry; also held the position of Minister for Industries and Social Welfare from May 2001 to September 2004 and from September 2004 to December 2004 in A. K. Antony and Oommen Chandy Ministries respectively.  Held the portfolios of Industries, Commerce, Social Welfare, Information Technology, Haj, Wakf, Mining and Geology, Municipalities, Local Self Government Departments as Minister.

Was the Leader of Muslim League Legislature Party from 1991 to May 2006 and its General Secretary from 1991 to April 2006 and from October 2006 to 05.07.2011.

Previously elected to K.L.A. in 1982, 1987, 1991, 1996 and 2001.

 

 
Languages known : Malayalam, English, Urdu and Hindi
Wife : Smt. K. M. Kulsu
Children : One son and one daughter
Travels Abroad : U.S.A., Russia, China, Europe, Canada, Singapore, Malaysia, Philippines, Hong Kong, Thailand, France, U.K., Germany and all Arab Countries.
Hobbies : Reading, Writing and Social and Charitable activities.
Recreation : Football
Permanent address  

House No. XI/100 A,

Pattarkadavu P.O.,

Panakkadu,

Malappuram 676 519.

 

 (Voting Results)

Electorate : 1,44,317
Votes Polled : 99,530
Shri. P. K. Kunhalikutty (M.L.) : 63,138
Shri. K. P. Ismayil (I.N.L.) : 24,901
Shri. Abdul Majeed Faizi (S.D.P.I.) : 4,683
     
 
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.