You are here: Members > N. Bhaskaran Nair

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 N. Bhaskaran Nair 

Member, 2nd KLA [Changanacherry-Congress], 
5th KLA [Mavelikkara-NDP]. 

Son of Shri Neelakanta Pillai; born on 10 July 1919; Wife: Ammini Amma; 2 Sons, 3 Daughters.  

Graduate, BL.             

Other Positions Held and details:

Minister for Finance and Health from 12-10-1979 to 01-12-1979. 

Chairman, Committee on Estimates (196465), Committee on Petitions (197779). 

Municipal Councillor, Changanassery; Treasurer, N.S.S; President, Travancore Devaswam Board.

Expired on 30-08-1998; Obituary made on 26-02-1999.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.