You are here: Members > M. P. Gangadharan 

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 M. P. Gangadharan 

Member, 3rd KLA [Nilambur-INC](Elected in bye-election held on 21-4-1970 and took oath on 24-4-1970), 
4th KLA [Nilambur-INC], 5th KLA [Ponnani-INC], 
6th KLA [Pattambi-INC], 7th KLA [Ponnani-INC], 
11th KLA [Ponnani-INC]
Resigned the membership on 5-7-2005.       

Son of Shri P. Sankara Panicker and Smt. M. Madhavi Amma; born on 15 July 1934; Wife: M. K. Santhakumari; 2 Sons, 1 Daughter.
Graduate,  BL.
                

Other Positions Held and details:

Minister for Irrigation from 24-05-1982 to 12-03-1986. 

Chairman, Committee on Estimates (1973-74), Subordinate Legislation Committee (197677), Committee of Privileges & Ethics (2001-04) and (2004-05). 

Secretary, Congress Parliamentary Party; Deputy Leader, Congress Parliamentary Party; Chairman, KWA, KTDC; President, D.C.C. Malappuram; State President, Working Committee Member INC (Thiwari); Member, KPCC Executive and AICC; General Secretary, ISO, Kerala; General Secretary, KPCC (I).

Address: 
Shelter, Manjeri P.O., Malappuram District.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.