You are here: Members > P. K. Kunju 

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 P. K. Kunj

Member, Sree Moolam Assembly (1937), 
Travancore Legislative Assembly (194849),
Travancore Cochin Legislative Assembly (1954),
2nd KLA [Krishnapuram-PSP], 
3rd KLA [Kayamkulam-SSP].

Intermediate; born in 1906. 

Other Positions Held and details:

Minister for Finance from 06-03-1967 to 13-05-1969; 
Minister for Labour, Medical and Local Bodies in 1954 (TCLA). 

Whip, Parliamentary Party of All Travancore Joint Political Congress in the Travancore Assembly. 

Joint Secretary, State Muslim League; President, Travancore-Cochin Muslim League (1952), Travancore Labour Association; Treasurer, Kerala PSP (1957-61); Founder of M.S.M.(Arts and Science) College, Kayamkulam;  Took part in Vaikom Sathyagraha; Imprisoned many times in connection with Trade union struggles; Resigned from Congress in 1940 and in 1953 joined PSP.

Chief Editor of  Rajyabhimani and Swaraj' (Weeklies) and Kerala Janatha (Daily).

 

Expired on 24-06-1979; Obituary made on 05-10-1979.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.