You are here: Members >  K. Moideen Kutty Haji

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 K. Moideen Kutty Haji 
Speaker 4th KLA from 22-10-1970 to 08-05-1975. 

Member, 1st KLA [Tirur-ML], 2nd KLA [Tirur-ML], 
3rd KLA [Tirur-ML], 4th KLA [Tirur-ML], 
8th KLA [Tirur-ML]. 

Intermediate, TTC; Teacher;  Son of Shri K. Alikutty Haji; born on 01 July 1918; Wife: Ayisha Hajjumma; 6 Sons, 6 Daughters.                         

Other Positions Held and details:

Chairman, Public Accounts Committee (197677), Estimates Committee (1975). 

Rural Institute, Thavanur, KFC, Kerala Agro Industries Corporation Limited; Member, Muslim League High Power Committee;  Deputy Leader & Whip, Muslim League Legislature Party; Vice President, Kerala State Muslim League; Joint Secretary, Muslim League State Committee.

 

 

Expired on 12-09-1997; Obituary made on 08-12-1997.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.