You are here: Members >  K. P. Prabhakaran

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 K. P. Prabhakaran 

Member, Travancore Cochin Legislative Assembly (1952-54), 
5th KLA [Cherpu-CPI], 
6th KLA [Cherpu-CPI], 
7th KLA [Cherpu-CPI].

SSLC;  Son of Shri Paran; born on 17 September 1926; 
Wife : K.R. Karthiayani; 5 Sons (including Shri. K. P. Rajendran, MLA).     

Other Positions Held and details:

Minister for Health & Electricity from 18-11-1978 to 07-10-1979. 

Member, C.P.I. State Executive Committee, All India Student’s Federation, AITUC General Council, Kerala Tody Workers Welfare Fund Director Board; Took part in freedom movement; Imprisoned for 3 ˝ years; Went underground for 1 ˝ years; Joined CPI in 1942; Trade Union Leader; Espoused the cause of coir workers and Kole cultivators; Associated with co-operative movement; Vice-President and President, Kerala State Chethuthozhilali Federation; Vice- President, KSTUC.

 

 

 

 

 

Expired on 11-08-2009; Obituary made on 17-09-2009.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.