You are here: Members >  Varkala Radhakrishnan

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 Varkala Radhakrishnan 
Speaker from 30-03-1987 to 28-06-1991. 

Member, 6th KLA [Varkala-CPI (M)], 7th KLA [Varkala-CPI (M)], 
8th KLA [Varkala-CPI (M)],  9th KLA [Varkala-CPI(M)]. 
        

BA, BL; Advocate; Son of Shri Vasudevan; born on 21 August 1927; 
Wife : The late Prof. M. Soudamini; 1 Son, 2 Daughters.
               

Other Positions Held and details:

Chairman, Committee on Public Accounts (1982-84), Committee on Private Membersí Bills and Resolutions (1981-82), Administrative Reforms Committee (1996-98); 

Member, Lok Sabha  (1998-99),(1999-04), and (2004-2009).

Member, Kerala University Senate, Karshaka Sanghom State Committee, Panel of Chairman, Committee on Privileges, General Purpose Committee and Subordinate Legislation Committee and Committee on Personal and Public Grievances of Lok Sabha; President, Kerala State Lawyers Union, Varkala Panchayath during 1953-62; Vice President, All India Lawyers Union; Attended Commonwealth Parliamentary Conferences in Kualalumpur (1987), Canberra (1988), Barbadose (1989), Zimbabwe (1990).

 

 

 

 

 

Expired on 26-04-2010. Obituary made on 28-06-2010.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.