You are here: Members > V. V. Raghavan 

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 V. V. Raghavan 

Member, 8th KLA [Cherpu-CPI], 9th KLA [Cherpu-CPI]. 

Son of Shri Velappan; born on 23 June 1923; Wife: C. Satyabhama; 1 Son, 1 Daughter.                  

 

Other Positions Held and details:

Minister for Agriculture from 02-04-1987 to 17-06-1991; 

Member, Lok Sabha (1996 97) and (199899), Rajya Sabha (200004). 

Introduced Group Farming Scheme (Fayalil Ninnum Vayalilekku); Elected to Thrissur Municipal Council thrice; Entered to politics through Cochin Praja Mandal; Later joined Kerala Socialist Party and participated in the freedom struggle; Imprisoned several times; Joined CPI in 1948.

Recipient of the Soviet Land Nehru Award in 1977 for the book  'In The Land Of Lenin'.

 

 

 

 

Expired on 27-10-2004.  Obituary made on 10-2-2005.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.