You are here: Members > R. Sankaranarayanan Thampi

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 R. Sankaranarayanan Thampi 
Speaker, 1st KLA from 27-04-1957 to 31-07-1959. 

Member, Sree Moolam Assembly (194447), 
Travancore Cochin Legislative Assembly (1954), 
1st KLA [Chengannur-CPI]. 

BA, BL; Son of Shri Rama Varma Raja and Smt. Thankamma Kettilamma; born on 30 September 1911; Wife: P. L. Thankamma; 3 Sons, 2 Daughters. 

Other Positions Held and details:

Chairman, Kerala State Service Rules Revision Committee (1972); Entered politics through All Travancore Youth League and the Travancore State Congress in 1938; Joined Communist Party in 1947; Imprisoned several times; Actively involved in the work of the forum for Protection of Citizens rights and forum for social justice.

 

 

 

 

Expired on 02-11-1989; Obituary made on 22-01-1990.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.