You are here: Members > Pandalam Sudhakaran 

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 Pandalam Sudhakaran  

Member, 7th KLA [Wandoor (SC)-Congress (I)], 
8th KLA [Wandoor (SC)-INC], 9th KLA [Wandoor (SC)-INC]. 
 

Pre-Degree, BA Course Completed;  Son of Shri Kochadichan; born on 20 November 1955; Wife : Ajitha; 1 Son.         

Other Positions Held and details:

Minister for Scheduled Castes and Scheduled Tribes Development from 02-07-1991 to 16-03-1995, 
Minister for Excise & Welfare of Backward & Scheduled Communities from 03-05-1995 to 09-05-1996. 

Member, Gandhiji University Syndicate, Calicut University Senate, KPCC, AICC, Trivandrum Doordarshan Kendra Advisory Board, Jury, KSFDC; General Secretary, KSU(1978-82); President, Kerala Pradesh Youth Congress (I) Committee; Poet, Cine Lyricist; Chairman, KTDC.

 

 

 

 

Address : Kailasamandiram, Pandalam. Pin 689501.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.