You are here: Members > Pattom A. Thanu Pillai


 Pattom A. Thanu Pillai  
Chief Minister, Travancore-Cochin (1954-55); 
Chief Minister from 22 February 1960 to 25 September 1962. 

Member Sree Moolam Popular Assembly (1921),  
Travancore Legislative Council (1928-32), 
Sree Moolam Assembly (1933-44), 
Travancore Legislative Assembly (1948-49), 
Travancore Cochin Legislative Assembly (1949-56),
1st KLA [Trivandrum- 1-PSP),  
2nd KLA [Trivandrum -ll-PSP].
(Resigned the Membership of KLA on 26 September 1962). Retained his seat from 1928 for 30 years except for a short period.

BA BL; Advocate;  Son of Shri Varadarajan and Smt. Easwary Amma; born on 15 July 1885;  Wife: Ponnamma; 3 Daughters.                        

Other Positions Held and details:

Prime Minister, Travancore (1948). 

Governor, Punjab (1962-64), Andhra Pradesh (1964-68).  

Leader, PSP Block in the Assembly; President, Reforms Committee, Travancore State Congress; Chairman, PSP State Committee; Leading figure in the Independence Movement, Nivarthana agitation and many other peoples movements.




Expired on 27-07-1970; Obituary made on 26-10-1970.

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.