You are here: Members > P. K. Velayudhan

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 P. K. Velayudhan 

Member, 6th KLA [Pandalam (SC)-Congress (U)), 
7th KLA [Njarakkal (SC)-INC (I)]. 

Graduate;   Son of Shri Kunjayyappan; born on 04 September 1946; Wife: P.V. Girija.                                    

Other Positions Held and details:

Minister for Community Development from 01-09-1983 to 25-03-1987. 

Chairman, Committee on the Welfare of Scheduled Caste and Scheduled Tribe (1980-82). 

Member, Kerala University Senate, KPCC; President, State Harijan Students League, Harijan Youth League; General Secretary, Bharathiya Depressed Class League and its President; President, Kerala Aquatic Association; Captain, Calicut University Athletic Team.

 

 

 

Expired on 25-05-2003; Obituary made on 16-06-2003.

 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.