You are here: Members > K. P. Viswanathan

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 K. P. Viswanathan 

Member, 5th KLA [Kunnamkulam-INC], 6th KLA [Kunnamkulam-Congress (U)],  
8th KLA [Kodakara-INC ], 9th KLA [Kodakara-INC], 
10th KLA [Kodakara-INC], 11th KLA [Kodakara-INC]. 

BA, BL; Advocate;  Son of Shri Kallayil Pangan and Smt. Parukkutty; born on 22 April 1940; Wife: M. P. Lalitha; 2 Sons.                                      

Other Positions Held and details:

Minister for Forests & Wildlife from 02-07-1991 to 16-11-1994, 
Minister for Forests from 05-09-2004 to 10-2-2005. 

President, Thrissur District Co-Operative Bank (1972), State Coconut Farmerís Federation; Member, KPCC (from 1972), KPCC Executive, KPCC Election Committee, Khadi Board (1971-80), KSRTC Director Board (1971-75), Kerala State Co-operative Union Managing Committee (1972-84); Director Kerala State Co-Operative Bank (1974-88); Secretary, Congress Parliamentary Party (1980), DCC, Thrissur (1970-87); Sportsman and Cultural activist.

Received National Award from Anti-Narcotic Council of India; Best Parliamentarian Award from Thrissur Cultural Centre.

 

Address : Kallayil House, Vasanth Nagar, Patturaikkal, Thrissur - 4.

 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.