Profile | History | Rules of Procedure | Governors | Chief Ministers | Council of Ministers since 1957 | Presiding Officers Since 1957 | Deputy Presiding Officers since 1957 | Secretaries | President's Rule | Duration of Assemblies | Telephone Numbers | Right to Information Act

  You are here: General Info > Council of Ministers since 1957 > Thirteenth Kerala Legislative Assembly
 
COUNCIL OF MINISTERS SINCE 1957 - Thirteenth KLA
 

Shri Oommen Chandy

Hon'ble Chief Minister 

(Assumed office on 18th May, 2011)

Shri P. K Abdu Rabb

Hon'ble Minister for Education

(Assumed office on 23rd May, 2011)

Shri Adoor Prakash

Hon'ble Minister for Health and Coir

(Assumed office on 23rd May, 2011)

 

Hon'ble Minister for Revenue and Coir

(with effect from 12 April 2012 )

Shri A.P. Anil Kumar

Hon'ble Minister for Welfare of Scheduled Castes & Backward Classes and Tourism

(Assumed office on 23rd May, 2011)

Shri Anoop Jacob

Hon'ble Minister for Food,Civil Supplies,Consumer Protection and Registration

(Assumed office on 12th April 2012 )

Shri Aryadan Muhammed 

Hon'ble Minister for Power 

(Assumed office on 23rd May, 2011)

 

Hon'ble Minister for Power and Transport

(with effect from 12 April 2012 )

Hon'ble Minister for Power 
(with effect from 1st January, 2014  )

Shri K. Babu

Hon'ble Minister for  Excises and Ports

(Assumed office on 23rd May, 2011)

 

Hon'ble Minister for Fisheries,Ports and Excise

(with effect from 03 December 2011 )

Shri C.N. Balakrishnan

Hon'ble Minister for Co-operation

(Assumed office on 23rd May, 2011) 

 

Hon'ble Minister for Co-operation, Khadi and Village Industries, and Pollution Control

(with effect from 12 April 2012 )

Hon'ble Minister for Co-operation, Khadi and Village Industries

(with effect from 1st January, 2014 )

Shri V.K. Ebrahimkunju

Hon'ble Minister for Public Works

(Assumed office on 23rd May, 2011)

Shri K. B. Ganesh Kumar

Hon'ble Minister for Forest, Sports and Cinema

(Assumed office on 18th May, 2011)
(Resigned on 2nd April 2013)

Shri T. M. Jacob

Hon'ble Minister for Food and Civil Supplies and Registration

(Assumed office on 18th May, 2011)

(Expired on 30th October, 2011) 

Kum. P.K. Jayalakshmi

Hon'ble Minister for Welfare of Scheduled Tribes, Youth Affairs, Museum & Zoos 

(Assumed office on 23rd May, 2011)

Shri K.C. Joseph

Hon'ble Minister for Rural Development, Planning and Culture 

(Assumed office on 23rd May, 2011)

 

Hon'ble Minister for Rural Development, Planning, Culture and  Norka 

(with effect from 18th  December 2011)

Shri P.J. Joseph

Hon'ble Minister for Water Resources

(Assumed office on 23rd May, 2011)

Shri P. K. Kunhalikutty

Hon'ble Minister for Industries, Information Technology and Urban Affairs

(Assumed office on 18th May, 2011)

 

Hon'ble Minister for Industries and Information Technology

(with effect from 12 April 2012 )

Shri K. M. Mani

Hon'ble Minister for Finance,Law and Housing

(Assumed office on 18th May, 2011)

Shri Manjalamkuzhi Ali

Hon'ble Minister for Municipalities, Corporations and Welfare of Minorities

(Assumed office on 12th April 2012)

Hon'ble Minister for Urban Affairs and Welfare of Minorities
(with effect from 1st January, 2014  )

Shri K. P. Mohanan

Hon'ble Minister for Agriculture, Animal Husbandry, Printing and Stationery

(Assumed office on 18th May, 2011)

Dr. M.K. Muneer

Hon'ble Minister for Panchayats and  Social Justice 

(Assumed office on 23rd May, 2011)

Shri. Ramesh Chennithala Hon'ble Minister for Home and Vigilance
(Assumed office on 1st January, 2014)

Shri Shibu Baby John

Hon'ble Minister for Labour and Rehabilitation

(Assumed office on 18th May, 2011)

Shri V. S. Sivakumar

Hon'ble Minister for Transport and Devaswom

(Assumed office on 23rd May, 2011)

 

Hon'ble Minister for Health,Family Welfare and Devaswom

(with effect from 12 April 2012 )

Shri Thiruvanchoor Radhakrishnan  

Hon'ble Minister for Revenue

(Assumed office on 23rd May, 2011)

 

Hon'ble Minister for Home and Vigilance

(with effect from 12 April 2012 )

Hon'ble Minister for Forest, Environment, Transport, Sports and Cinema

(with effect from 1st January, 2014 )

 
 
 BACK

Profile | History | Rules of Procedures | Governors | Chief Ministers | Council of Ministers since 1957 | Presiding Officers Since 1957 | Deputy Presiding Officers since 1957 | Secretaries | President's Rule | Duration of Assemblies | Telephone Numbers

Home | Privacy Policy | Terms and Conditions

                                              Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.