You are here: Members > T. K. Chandan

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 T. K. Chandan 

Member, 4th KLA [Nileshwar-CPI (M)] Elected in bye-election held on 23-1-1973 and took oath on 22-2-1973.

Son of Shri Nhanankai Raman and Smt. Chirutha; born on 20 October 1921; Wife:  V. P. Madhavi.         

 

Other Positions Held and details:

Member, CPI (M) Kasargod District Secretariat; Secretary, Karshaka Sanghom District Committee; President, Kayyur Cheemeni Panchayat; Vice- President, Kasargod District Co-operative Bank; Participated in Karivalloor Paddy Seizer revolt (1946); Jailed in Velloor Central Jail (1946-48).

Expired on 23-3-1989; Obituary made on 29-03-1989.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.