You are here: Members > K. Chandrasekharan

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 K. Chandrasekharan 

Member, 1st KLA [Hosdurg –PSP], 2nd KLA [Hosdurg –PSP], 
5th KLA [Badagara-Janatha], 6th KLA [Badagara-Janatha], 
7th KLA [Badagara-Janatha], 8th KLA [Badagara-Janatha], 
9th KLA [Badagara-Janatha Dal]. 

Son of Shri K. Rama Varma; born on 22 September 1921.     

Graduate, LLB; Advocate.         

Other Positions Held and details:

Minister for Law & Revenue from 22-02-1960 to 26-09-1962 and from  26-09-1962 to 09-10-1962, Minister for Education & Law from 26-03-1987 to 17-06-1991. 

Chairman, Committee on Subordinate Legislation (1958-59); 

Leader of Janatha Legislature Party in the 5th, 6th, 7th & 8th K.L.A. and Leader of Janatha Dal Legislature Party in the 9th K.L.A; 

Member, Rajya Sabha (1967-76). 

Member, Rubber Board, Kerala Sports Council, Bar Association of India & Supreme Court Advocates Association; Chairman, Kerala unit of P.S.P., S.S.P. , I.S.P. and Janatha Party.

Publications : Reflection on the Indian revolution,  Let Us Unite,  The Face of Freedom.
Expired on 15-08-2006. Obituary made on 25-10-2006.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.