You are here: Members > E. Chandrasekharan Nair

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 E. Chandrasekharan Nair

Member, 1st KLA [Kottarakkara-CPI], 
3rd KLA [Kottarakkara-CPI]
 Resigned the membership on 1-2-1970, 
5th KLA [Chadayamangalam-CPI], 6th KLA [Chadayamangalam-CPI],  8th KLA [Pathanapuram-CPI], 10th KLA [Karunagapally-CPI]. 

Son of Shri A. Easwara Pillai and Smt. Meenakshi Amma; born on 02 December 1928; Wife: Manorama Nair; 1 Son, 1 Daughter.                  

Graduate; LLB; Advocate. 

Other Positions Held and details:

Minister for Food, Civil Supplies and Housing from 25-01-1980 to 20-10-1981, 
Minister for Food & Civil Supplies, Animal Husbandry & Diary Development from 02-04-1987 to 17-06-1991, Minister for Food, Tourism & Law from 20-05-1996 to 13-05-2001. 

Chairman, Committee on Private Members’ Bills & Resolutions (1977-79), The Committee which recommended the constitution of Subject Committees. 

President, District Co-operative Bank, Kollam; Chairman, All India State Co-operative Bank Federation, Vice President, National Co-operative Union; Member, Central Committee of the International Co-operative Alliance, Agricultural Credit Board of the R.B.I., Executive Committee of C.P.I State Council, National Council of the C.P.I.

Received the 'Sadanandan Award' for best Co-operator and ‘R. Sankaranarayanan Thampi Award’ for Best Parliamentarian.
Publications : Kerala Model of Development, Problems and Solutions.
Address 
A3, Pandits Colony, Thiruvananthapuram.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.