You are here: Members > P. K. Chathan Master

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 P. K. Chathan Master

Member, Travancore-Cochin Legislative Assembly (1954–56),  
1st KLA [Chalakudy–(Reserved)-CPI], 
4th KLA [Kilimanoor-(SC)-CPI], 
5th KLA [Kilimannoor–(SC)-CPI]. 

Son of Shri Kavalan; born in 1920; Wife:  Kali; 3 Sons, 1 Daughter.                

SSLC. 

Other Positions Held and details:

Minister for Local Self Government and Harijan Welfare from 05-04-1957 to 31-07-1959. 

Chairman, Committee on the Welfare of Scheduled Castes/ Scheduled Tribes (1974–76). 

President, Porathissery Panchayat; Vice Chairman, Kerala Khadi and Village Industries Board; President, Kerala Pulayar Maha Sabha.

Expired on 22-04-1988; Obituary made on 25-04-1988.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.